It costs $40 to register for Karate, then $15
per lesson. If Rachel is taking lessons and
wants to spend no more than $250, how
many lessons can she take?
Can I please have the inequality and answer

Respuesta :

14 is your answer, 40 to register then that leaves your 210 so 210 divided by 15 = 14