Widget Inc. manufactures widgets. The company has the capacity to produce​ 100,000 widgets per​ year, but it currently produces and sells​ 75,000 widgets per year. The following information relates to current​ production: Sale price per unit $ 41 Variable costs per​ unit: Manufacturing $ 23 Marketing and administrative $ 9 Total fixed​ costs: Manufacturing $ 76,000 Marketing and administrative $ 22,000 If a special sales order is accepted for 2,600 widgets at a price of $ 35 per​ unit, fixed costs increase by $ 7,000​, and variable marketing and administrative costs for that order are $ 1 per​ unit, how would operating income be​ affected? (NOTE: Assume regular sales are not affected by the special order.)

Respuesta :

Answer:

The operating income would increase by a value of $81,400

Explanation:

The operating income is an accounting tool that can be used to gauge the  profit from business activities.

We can use this formula to calculate the initial operating income as follows;

Initial operating income=Total revenue from sales-cost of goods sold

where;

Total revenue from sales=sale price per unit×number of units sold

Sale price per unit=$41

number of units sold=75,000

Total revenue from sales=(41×75,000)=$3,075,000

Cost of goods sold=Total fixed cost+total variable cost per unit

Total fixed cost=Manufacturing+marketing and administrative=(76,000+22,000)=$98,000

Total variable cost=Manufacturing+marketing and administrative=(23×75,000)+(9×75,000)=2,550,000

Cost of goods sold=98,000+2,550,000=$2,648,000

Initial operating income=3,075,000-2,648,000=$427,000

Final operating income after accepting the special order=Final revenue-final cost of goods sold

Final revenue=(2,600×35)=91,000

Final cost of goods=7,000+(1×2,600)=9,600

Final operating income after accepting the special order=(91,000-9,600)=81,400

Total operating income=(Initial operating income+final operating income)

Total operating income=$427,000+81,400=$508,400

The operating income would increase by a value of $81,400

Q&A Education