contestada

Eugene went to the ice cream shop after school. The large dish of ice-
cream costs $4, and each topping is $1.25. If his grandpa gave him
$10 to spend, how many toppings can he get?

Respuesta :

Answer:

the answer would be 4

Step-by-step explanation:

10  -  4 =  6 divided by 1.25 = 4

hope this helps!

Answer:

He can get 4 toppings on his $4 ice cream, with $1 to spare.

Step-by-step explanation:

1.25*4=5

5+4=9

10-9=1

Q&A Education