jayonasparrow83 jayonasparrow83
  • 05-11-2019
  • Mathematics
contestada

a bag of doritos has 12 ounces and 3 50 whats the unit cost ​

Respuesta :

tahtsFunny tahtsFunny
  • 05-11-2019

Answer:

$0.29/oz

Step-by-step explanation:

Money comes first when finding unit rates.

3.50/12 gets you 0.29166...

Round to 0.29.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y in the following equation: -4y - 19 = -19?
Protein sources include seafood, eggs, nuts, soy products, and lean meats and poultry. Select one: True False
( 1. 12) (3. 8) ( 3.11) ( 6.9) ( 7.11) Which ordered pair could be removed so that relafion is a funtion
Evaluate the function below for x = 3. F(X)= 2X² – 4x+7
A book is on the table. If the weight of the book is 25 newtons, what is the magnitude and direction of the normal force? A. 2.5 newtons in the downward direc
what is another term for air movement caused by differences in air pressure is ___________
In the years between 1890 and 1916, progressives tended to be
how nature and nurture influences our psychological, physical and/or cognitive growth
Why is Mr Birling presented as an unlikeable character?
What is the direct object in the sentence I help my sister with her Spanish homework.