mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Why is censorship an important issue in a free society?
expended form 605,970
use the word emphasis in a simple sentence
does every distinct factor of 24 have a partner why or why not
What was Romes 200 years of peace and prosperity called??
What is 5? A prime Or composite?
As a testament to how bad smoking is, _____ of current smokers would like to quit. A. 90% B. 85% C. 70% D. 60%
which describes the number sentences? 6+0=6: Commutative Property of Addition or Identity Property of Addition
which is greater 4.221 or 4.022
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y