jmarionscott9 jmarionscott9
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

hamburgers cost $2 per lbs and chicken costs $3 lbs and you only have $30 to spend and expect At least 3lbs of hamburger​

Respuesta :

TheLegendsOfInu
TheLegendsOfInu TheLegendsOfInu
  • 03-12-2019

If you want at least 3 pounds of hamburgers, then $6 is enough to buy those 3 pounds of hamburgers. If you ONLY buy 3 Pounds, then you also have enough for 4 pounds of chicken. $3 a pound x 4 = $12. You have 2 dollars left to spare, which means you can buy another pound of hamburgers. So 4 pounds each are able to be purchased.

Answer Link

Otras preguntas

Which choices are real numbers?
Which type of admission process requires only a highschool diploma or a GED? A. Open Admission B. Early admission C. Early decision D. Regular admission
5/9 + (-4/5) 1/4 11/45 -9/14 -11/45
There are 252 pieces of candy in a 14-ounce jar. How many pieces of candy are there per ounce in the jar ? A) 18 B) 0.056 C) 3,528 D) 9
Marina abramovic's the artist is present took ________ to complete.
One leg of a right triangle has a length of 7 m. the other sides have lengths that are consecutive integers. find these lengths
How did the British succeed on taking Quebec?
What is the molecular formula of a compound given the molar mass of the compound is 62.18 g/mol and the empirical formula is c2h7?
Do the beeps on a heart monitor go faster or slower when your dying.
What year did bill haley and the comets place the first rock and roll song on the billboard charts?