Jack and Julio each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store.
Jack spent $22 on 1 daylily and 5 geraniums. Julio spent $30 on 13 daylilies and 1 geranium. Find the cost of one daylily.​

Respuesta :

Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one daylily = x

Cost of one geranium = y

According to given statement;

x+5y=22    Eqn 1

13x+y=30    Eqn 2

From Eqn 1;

x=22 - 5y

Putting this value of x in Eqn 2;

[tex]13(22-5y)+y=30\\286-65y+y=30\\-64y=30-286\\-64y=-256[/tex]

Dividing both sides by -64

[tex]\frac{-64y}{-64}=\frac{-256}{-64}\\y=4[/tex]

Putting y=4 in Eqn 1

[tex]x+5(4)=22\\x+20=22\\x=22-20\\x=2[/tex]

Cost of one daylily is $2 and cost of one geranium is $4.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about substitution method at:

  • brainly.com/question/605571
  • brainly.com/question/5873564

#LearnwithBrainly

Q&A Education