ghaile6366 ghaile6366
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

beth had $24 to spend on five avocados. after buying them she has $4 how much did each avocado cost?

Respuesta :

Mentallystrong182 Mentallystrong182
  • 04-12-2019

Answer:

each avocado costed 4$

Step-by-step explanation:

24-4=20 20/5 = 4

Answer Link

Otras preguntas

what is 1/2 • 7.50$=
Plzz Help! American political parties reflect a tradition that originated in which country? England France Germany Spain
A rectangular field is to be fenced on three sides with 1000 m of fencing. The fourth side is a straight river's edge that will not be fenced. Find the dimensio
Evaluate the expression when g=3 and h=21 . h-6g​
Horizontal lines should be avoided in photographs because they make the photograph appear small. A True B. False
What is the relationship between the major students choose and their future success? Citeevidence from the text to support your response.5
Please someone please help me grades are closing on Monday and I have this assignment that is due and I don’t understand it. Please someone help I’m so stressed
Which statement about electric and magnetic fields is true? A.Electric fields and magnetic fields loop from north to south. B.Electric fields must leave a posit
How did the actions taken by the European and American political leaders lead to the start of WWII?
What did the requirement of tribute say about the triple alliance kings