davidcanencio2119 davidcanencio2119
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

What is the best deal on juice? 1 liter of juice at $2:75 2 liters of juice at $5.25 3 liters of juice at $8.50 5 liters of juice at $13.75 10 liters of juice at $27.50

Respuesta :

castillejajamie
castillejajamie castillejajamie
  • 04-12-2019

Answer:

2 liters bc its only $2.62 per liter

all the others are $2.75 or more

Answer Link

Otras preguntas

Shelley is searching online for airline tickets. Two weeks​ ago, the cost to fly from Boston to Denver was ​$300. Now the cost is ​$375. What is the percent​ in
​Shaun is going shopping with his dad to buy his first baseball glove for Little League. He listens to his dad talk to the salesperson at the sporting goods sto
Drinking a few drops of a commercial preparation called "vitamin O," which consists of oxygen and sodium chloride dissolved in water, is claimed to increase the
A newspaper provided a​ "snapshot" illustrating poll results from 1910 professionals who interview job applicants. The illustration showed that​ 26% of them sai
Explain what the point of intersection of two linear graphs represents
Hedda and Kate have been sharing an apartment for two months, but they're both frustrated. Hedda is tired of nagging Kate about cleaning up after herself, and K
What chapters talk about youth
Please help with this as soon as possible.
On the star maps, the constellation names are in upper case letters and bright stars that have proper names are printed in lower case letters. On the summer sta
HELP ILL GIVE YOU A BRAINLIS { 4x+y=5 3x+y=3 Use the linear combination method. (−3, 7) (2, −3) (0, 5) (0, −3)