vanessalopezvazquez1 vanessalopezvazquez1
  • 05-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ava’s father purchased 4 notebooks for school the total amount for her notebooks is $15.84 how how much does each notebook cost individually

Respuesta :

PANDAGIRL0330
PANDAGIRL0330 PANDAGIRL0330
  • 05-12-2019

Step-by-step explanation:

15.84 divide by 4 and then that's the answer when that's done

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 05-12-2019

Answer:

Each notebook costs $3.96.

Step-by-step explanation:

15.84/4=3.96

Answer Link

Otras preguntas

Three quarters of the members of a club are juniors, the rest are seniors. Express this as a ratio of juniors:seniors.
13 copies of the small rectangle shown below have been used to make the larger rectangle. What is the area of the larger rectangle? Give your answer in mm². 20
Usually deadly a. congenital b. malignant c. ischemic d. degeneration e. encapsulated
evaluate the following-2167+179+(-128)-68​
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
Find the area of the rectangle whose sides are 2m to 70cm
what are the basic data types supported in C programing language?
Find the equation of the line through point (-7,2) and parallel to y=2/5x-1/2
Read part of Paragraph 5 below. My little brother had to get out and go look. After the worst of it, of course. What is the best way to correct the sentence fra
The narrator's reaction to finding frogs covering her windows is basically one of A alarm C curiosity. B annoyance. D disinterest.