whateverobvi whateverobvi
  • 05-12-2019
  • Mathematics
contestada

The unit price for dog food is $.35/lb. How much does a 20-lb bag cost?

Respuesta :

iamtaha334
iamtaha334 iamtaha334
  • 05-12-2019

Answer:

It costs $7.

Step-by-step explanation:

0.35 times 20 also equals 0.35(10+10)

0.35 x 10=3.5

3.5 + 3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

How does the repitition of the word “must” affect the tone of the piece?
The pump price was g dollars per gallon of gasoline yesterday. The price increases by 10 cents per gallon today. If a driver pumps 12.4 gallons of gasoline toda
Solve : (show your work) 10-3x>-23
What type of graph is best for displaying percentages or parts of a whole
The prologue is an element of Greek tragedies that sets the play in motion. How does the opening scene in Antigone between Antigone and Ismene spark the play's
x2 + y2 = 13 x2 - y2 = 5 Check all of the following that are solutions to the system shown. A. (3, 2) B. (3, -2) C. (-3, 2) D. (-3, -2)
where was the Emancipation Proclamation signed
Orange juice is a common breakfast drink that contains citric acid. If the hydronium ion concentration is 3.4 × 10-4 in orange juice, what is the pH? (rounded t
Ed fills his sports bottle with 1.2 liters of water. After his bike ride, he drinks 200milimeters of the water. How much water is left in Ed's sports bottle
What is the exact volume of the cone? Radius is 9cm and the height is 6cm.