Rebecca has a monthly plan that charges her $45.50 each month for unlimited talk and text. For each gigabyte of data that she uses, she has to pay an additional $5.25. If the cost of her bill is represented by variable C and the number of gigabytes is represented by the variable g, write an equation that represents this situation.

Q&A Education