contestada


2) Aliyah had $24 to spend on seven pencils.
After buying them she had $10. How much
did each pencil cost?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

she had $ 24 to spend on 7 pencils....and after buying them she had $ 10.

this means that the total of the pencils was (24 - 10) =  $14

and assuming each pencil cost the same price....

14/7 = $ 2 per pencil

or u can set it up as an equation

24 - 7x = 10....with x being the price of a pencil

24 - 10 = 7x

14 = 7x

14/7 = x

2 = x <==