Respuesta :

Answer: Brownies that are $1.58 for a 6-pack

Step-by-step explanation:

Well, since 6 times 2 is 12, why don’t you just add $1.58 again, right? So if you do you get $3.16. So Brownies that are $1.58 for a 6-pack are better.

Answer:

6-pack

Step-by-step explanation:

First you divide 1.58 and 6 to find how much one brownie is.

So that would be roughly $0.26.

Now you divide 3.99 and 12 which is roughly $0.33.

So you now have to see which one has a smaller cost. Which is $0.26. SO it would be the 6-pack.

Another way to figure is out to multiply 0.26 and 12, and 0.33 and 6.

0.33 x 6=1.98

0.26 x 12=3.12

So that makes it more clear that the 6 pack is a better buy!

Q&A Education