johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Answer this if you can. 99% can't do this :OBut seriously help me out lol
Based on the chart paleolithic people..​
What were characteristic of chiefdoms?
What is the value of x? 4 10 II x 15
Type N over each noun, V over each verb or verb part, and P over each pronoun. For any word which does not fit into one of these categories simply type a B. Eac
Why were many colonists angry about the Proclamation of 1763? Question 9 options: They wanted to settle new land. They wanted to travel all the way west to Cali
The radius of a circle is 7cm. Find the circumference of the circle. Hence find the length of an arc of the circle which subtends an angle of 450at the centre.
What is the difference between weight and mass? Weight depends on density and mass depends on gravity. Mass depends on gravity and weight depends on volume O We
Blushing with excitement, Abby raced to the mailbox because the package was arriving today. How many prepositional phrases are in the sentence above
each term of a sequence is 2 more than the previous term. if the third term is 8 find the first five terms of the sequence