robloxgirl68801
robloxgirl68801 robloxgirl68801
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

I need help! Please?

I need help Please class=

Respuesta :

darsqasim darsqasim
  • 02-04-2020

Answer:

Its a

Step-by-step explanation:

Just divide any one of the cost with the pounds. Ex. 20.72/8=2.59

Answer Link
savannarodriguez savannarodriguez
  • 02-04-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Simple! You must divide the number of pounds by the cost to get the price for 1 pound.  Or, set up a proportional table:

7.77  = x amount of dollars

  3    =   1

Or:

Divide 7.77 by 3:

7.77 / 3 =2.59.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between area , volume , and surface area ?
How many Mexican pesos can Leon buy with his dollars?
Read the excerpt. When a sedate content the spirit feels, And no fierce light disturbs, whilst it reveals; But silent musings urge the mind to seek Something,
The rocket that carried the Curiosity Rover to Mars traveled at a speed of 21,000 miles per hour. What is this speed to the nearest mile per second?
What is the first object that the martian is able to describe?
Steven wants to buy a $530 bicycle. Steven has no money saved, but will be able to deposit $35 into a savings account when he receives his paycheck each Friday.
The only woman to ever win the Medal of Honor is....
Why have there been few opportunities to study the arctic wolf?
In the 1700s, latin american political and social life was dominated by the mestizos. true false
what missing number would complete the factorization v^2+12v+20=(v+10)(v+?)