raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

7) Brenda spent $19 on a magazine and some
erasers. If the magazine cost $4 and each
eraser cost $5, then how many erasers did
she buy?

Respuesta :

mnasir0005
mnasir0005 mnasir0005
  • 03-04-2020

Answer:  3 erasers and 1 magazine

Answer Link
bbpr
bbpr bbpr
  • 03-04-2020

ANSWER :

she bought 3 erasers

EXPLANATION :

By subtracting the price payed for the magazine with the total you spent you get $15

example. 19 - 4 = 15

then divide the remaining with the price of the erasers

example. 15 ÷ 5 = 3

Answer Link

Otras preguntas

meaning of Accountacy.wrong answer will be reported ​
which pronouns are impolite to use to refer to people or a person
HELPPP!! Marcus had a coupon that he gets 3/4 off on all purchases. He buys two shirts and 3 pairs of pants. If the pants were $5.24 each before the coupon and
What are pteridophytes?​
What event prompted the USSR to form the Warsaw Pact?
Oranges cost $21 for 7. a. What is the cost per orange? PLEASE ANSWER
Two students are answering math questions. One student has answeredcorrectly, and the other has answered16611of the questions33of them correctly. Have the stude
a student carries out this chemical reaction in a beaker: Zn+CuCl2-->Cu+ZnCl2 After the reactionhas come to completion, what should the student expect to fin
An underwater sensor is located 1345meters below sea level. The sensor is moved to a location that is 8110 meters below sea level. Which measure best describes
Choose the word in the sentence below that functions as the direct object. The playful dog grabbed the bone and ran with it. (A)playful (B)dog (C)bone (D)it (CH