Respuesta :
Answer:
$1.99
Step-by-step explanation:
Cost per pound = Total cost / weight of the apples
[tex]=\frac{8.56}{4.3}\\\\=\frac{8.56*10}{4.3*10}\\\\=\frac{85.6}{43}\\\\=1.99[/tex]
Answer:
$1.99
Step-by-step explanation:
You have to divide $8.56 by 4.3 pounds. Once done, you should have gotten approximately $1.99. You can double check it by multiplying $1.99 by 4.3 and you should get $8.56.