Respuesta :
Answer:
After ordering 16 cupcakes the cost would be same at both the places.
The total cost at both places would $73 when 16 cupcakes are ordered.
Step-by-step explanation:
We need to find the number of cup cakes Aunt Lucy ordered when the cost will be the same at either bakery.
Also What will be the Total cost.
Given:
Fairview Bakery charges:
Cost of each cup cake = $3
Cost of large cake = $25
Let the number of cupcakes ordered be 'x'.
So we can say that;
Total cost will be equal to sum of Cost of large cake and Cost of each cup cake multiplied by number of cupcakes ordered.
framing in equation form we get;
Total cost = [tex]25+3x[/tex]
Terrell's Sweet Shoppe charges:
Cost of each cup cake = $1
Cost of large cake = $57
So we can say that;
Total cost will be equal to sum of Cost of large cake and Cost of each cup cake multiplied by number of cupcakes ordered.
framing in equation form we get;
Total cost = [tex]57+x[/tex]
To find the number of cupcakes ordered for the total cost would be same at both place we will make both the equations equal.
So we get;
[tex]25+3x=57+x[/tex]
Combining the like terms we get;
[tex]3x-x=57-25\\\\2x=32[/tex]
Dividing both side by 2 we get;
[tex]\frac{2x}{2}=\frac{32}{2}\\\\x=16[/tex]
Hence After ordering 16 cupcakes the cost would be same at both the places.
Total cost after 16 cupcakes at Fairview Bakery =
[tex]25+3x=25+3\times16=25+48 =\$73[/tex]
Total cost after 16 cupcakes at Terrell's Sweet Shoppe = [tex]57+x=57+16 = \$73[/tex]
Hence The total cost at both places would $73 when 16 cupcakes are ordered.