Answer:
a) $2.44 per cupcake
b) $2.33 per cupcake
c) $2.58 per cupcake
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
We have to calculate the unit price of the cupcakes.
Unit price =
[tex]=\dfrac{\text{Total Cost}}{\text{Number of cupcakes}}[/tex]
12 cupcakes for $29
Unit price =
[tex]=\dfrac{29}{12}=2.43\text{ Dollar per cupcake}[/tex]
24 cupcakes for $56
Unit price =
[tex]=\dfrac{56}{24}=2.33\text{ Dollar per cupcake}[/tex]
50 cupcakes for $129
Unit price =
[tex]=\dfrac{129}{50}=2.58\text{ Dollar per cupcake}[/tex]