a1ndi5eSutphannemu
a1ndi5eSutphannemu a1ndi5eSutphannemu
  • 05-08-2016
  • Social Studies
contestada

A shampoo comes in two sizes > a 12 fl. oz. bottle that sells for $3.32 and a 16 fl. oz. bottle for $3.80. calculate the unit price (price per fl. oz.). which one is the least expensive?

Respuesta :

bethanymcteare
bethanymcteare bethanymcteare
  • 05-08-2016
you would do:
3.32 divided by 12 = 0.276 reccuring
then do 3.80 divided by 16 = 0.2375 ( these are the prices each pr fl. )
Then compare the numbers together
0.276
0.2375
if you look the top one goes 2 then seven while the bottom one goes two then 3 so the bottom one is the lat expensive
hope this help


Answer Link

Otras preguntas

When nerve cells in the nervous system cease to divide, they are in _____. G0 phase G1 phase G2 phase S phase
The human genome project has allowed for great progress in identifying genetic markers for disease. Which of the following would be considered an ethical misuse
The efforts of Dorothea Dix __________. helped to gain voting rights for women changed the living conditions of the mentally ill from prisons to hospitals helpe
How many cups are in a serving?
What is 5/16 divided by 2/3
Which is a possible long-term effect of steroid use? a) increased likelihood of liver cancer b) increased risk of obesity c) development of osteoporosis later
What was the trail of tears? A) The pathway taken by wealthy Cherokee to avoid participating in the forced Indian removal B) The name that describes Andrew Jack
If Teresa Daughter is my Daughter Mother. Who am I
erry has taken a random sample of students and determined the number of electives that each student in his sample took last year. There were 19 students in the
What is 37/50 as a fraction out of a 100