boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Kendra showed character when she turned in the wallet she found. Which is the meaning of the word "character"? O 1. a person or animal in a story 02. a quality
True or false on Spain they only speek Spanish?
i cant seem to get the answer right :(
pleasee helppppp im so close to being done and this is my last day !!
POSITIVE STATEMENTS: We can write a letter I can write a letter. You can write a letter. He / She can write a letter. NEGATIVE STATEMENTS. I can't write a lette
I NEED HELP! I'll make brainliest!The ages of 10 boys are listed below.7, 6, 8, 6, 8, 7, 8, 7, 8, 6Which of the following best describes the data?1.The data hav
which of the following numbers is greater than 7.03?A:7.031B: 7.030C. 7.003D. 7.0
Step by step energy chain diagram representing the energy transformations
When two elements bond and form a compound, what happens to their protons? A. They share or give away their protons. B. Both elements lose protons. C. The proto
what are three limitations of computer?​