dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

what paragraph from Anne Frank's diary explains Anne Frank's political beliefs?
What were Almshouses?
when and why does your body use lactic acid fermentation
Erika calculated that she would spend $115 on school supplies this year. She actually spent $82.50 on school supplies. What is Erika’s percent of error? a.28.3
hi can you pleasese help me with this qustion Emancipation Proclamation Emancipation Proclamation Emancipation Proclamation Emancipation Proclamation
Divers who go to great depths in the ocean experience large differences in pressure between the surface and their final destinations below the surface. At times
7. Heather can apply a force of 72N to a wagon in which sits her little brother, Bryce. The combined mass of Bryce and the wagon is 48kg. If starting from rest,
Which posulate proves the two triangles are congruent?
Who serves as the guardian of the common good?
−46=21+3m heellllllllllllppppppppppp