Raeraeslayin
Raeraeslayin Raeraeslayin
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

Cory's doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.92. What is the unit cost per doughnut

Respuesta :

sahkfam
sahkfam sahkfam
  • 05-05-2020

Answer:

$0.41

Why?

A dozen means 12. Therefore, Cory is selling 12 doughnuts for $4.92.

With that information, to find the price for one doughnut, we will divide $4.92 by 12.

$4.92 ÷ 12 = $0.41

Thusly, the unit cost per doughnut is 41 cents or [tex]\boxed{\$0.41}[/tex].

Hope this helps! (:

Answer Link
XxxAnimeFanxxX
XxxAnimeFanxxX XxxAnimeFanxxX
  • 15-02-2022

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Just have to divide 12 by 4.92

Answer Link

Otras preguntas

When originally purchased, a vehicle costing $25,740 had an estimated useful life of 8 years and an estimated salvage value of $3,100. After 4 years of straight
Please help me with this before I get and F :(((
b) ghee iii) gesture/getiv)getaway/giddy​
Can someone tell me the answer and explanation steps plz I’ll give brainlist and points
if you add 50 million and you divide by the power of ten what do you get
What is an angle that is supplementary to ∠CGE?
I need help with 1,2,and 3.
Need help, due tmr. Offer $ and brainiest
A substance that influences the reaction but does not participate in the reaction is a
Which group paid the highest taxes under the “Great Elector”?