At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.05. The cost for 3 tacos and 4 small glasses of milk is $6.90. Write a pair of equations that can be used to determine t, the cost of a taco, and m, the cost of a small glass of milk. Use your equations to find the cost of each item.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

t +  m = 2.05 ------(i)

3t + 4m =6.90 ------ (ii)

Multiply equation(i) by (-3)

(i)*(-3)     -3t - 3m = -6.15

(ii)          3t + 4m  = 6.90  {Now, add. So, t will be eliminated}

                    m   =$ 0.75

Substitute the value of m in equation(i)

t + 0.75 = 2.05

t  = 2.05 - 0.75

t = $ 1.30