Respuesta :

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Because the graph is going up by 50.

Answer:

The cost per pencil is $6.25

Step-by-step explanation:

The cost of a 50 pencils is $8

8 ÷ 2= 4

50 ÷ 2 = 25

To find the cost of just one pencil they you would have to divide 25 by 4.

25 ÷ 4 = 6.25

Hope this helps out!!

Q&A Education