briannahu07 briannahu07
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

13.5-ounce bottle cost 2.19. A 29.2-ounce bottle costs 5.37 find the unit price for each size

Respuesta :

wifilethbridge wifilethbridge
  • 11-05-2020

Answer:

A)Unit prize is $0.162

B)Unit prize is $0.183

Step-by-step explanation:

A) 13.5-ounce bottle cost 2.19

Cost of 13.5 ounce bottle =2.19

Cost of 1 ounce bottle =[tex]\frac{2.19}{13.5}=0.162[/tex]

So, Unit prize is $0.162

B)29.2-ounce bottle costs 5.37

Cost of 29.2 ounce bottle = 5.37

Cost of 1 ounce bottle =[tex]\frac{5.37}{29.2}=0.183[/tex]

So, Unit prize is $0.183

Answer Link

Otras preguntas

there are 12 small gift bags .Each bag ca
What's the square root of 98
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
What is 5000 one tenth of?
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
Where are genes located?
find the opposite or additive inverse of 48 =
By tradition, when does the presidential campaign begin?
What's the algebraic expression of "4 times a number cubed decreased by 7"?