nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Find the the measure of angle 7
PLEASE HELP ME!!!!!!! Why do good people do bad things sometimes?
ANSWER HELP PLEASE PLEASE PLEASE :(
Keisy needs to finish reading The Giver for her book report for Ms Pacelle. There are 158 pages in the book and she still has 112 pages to read. Which equation
American POWs were treated humanely by the North Vietnamese. True False
The school wants to order a new countertop for the teacher’s lounge. The shape of the countertop that they are replacing is shown below. A countertop can be bro
1. (8- 5√5)( 8- 5√5) 2. ( 3√7+ √11)( 3√7- √11) 3. (5 - 2√2)2 4. (3+√5)( 4 - √2)
Please help me in solve this problem
How did the fear of communism create the red scare HELPP QUICK I WILL MARK BRAINLIST INSTANTLY
Parker invests money in an account paying a simple interest of 1.1% per year. If he invests $110 and no money will be added or removed from the investment, how