contestada

You buy a 33-pound bag of flour for $9 or you can buy a 1- pound bag for $0.39. Compare the per pound cost for the large and small bag. How much is the pounds per dollars

Respuesta :

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb

.39 / 1 lbs = .39 per lb

The large bag is less expensive

Q&A Education