uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate b^2 for b= -4
What is the conflict in Somalia about?
Solve each Multi-Step equation. -6(-6n + 2)=-228
what is the mass in grams of one mole of He?
1. What are the problems of buy nothing movement? 2. How can you convince your friend about the buy nothing movement? Please help me...
If the radius of a circle is 16 units, what is its circumference? (Use pie for it)
Situation: You invest $3,700 in an account that pays an interest rate of 8.25%, compounded continuously. Calculate the balance of your account after 19 years.
Can anyone plz answer the question?? It's in the photo. Thanks!
Mr. Stanley bought a car that was marked down 18%. Write an expression for the price,p *Hint: Subtract the percentage from 100 and write it as a decimal*
When you add salt to water it makes the solution boilA. faster.B. at a lower temperature.C. at a higher temperature.D. slower.​