happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Take a factor out of the square root: 48x^2 , where x≤0
what’s the layout to an argumentative essay
Plot the points (3,-1), (3,2), (3,4) and draw the line that phases through them.
what is radioactivity​
Prove that the sum of ab and ba is divisible by the sum of a and b
Why you sometimes experience a slight shock when getting out of your car​
What statement about f(x) and it’s translation is true. f(x) = 7x g(x) = 7x + 6
An automobile moves with a tangential speed of 50.0m/s around a circular track with a 3200.0m diameter. What is the magnitude of the angular speed of the car?
What are 5 rights that you would want to protect and why
You need to earn at least $1700 in order to afford a special vacation. You've found 2 part-time jobs: painting fences at $12/hr and managing a laundry mat for $