diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

What is most likely true about the disappearance of Mrs. Winterbottom? A. She is tired of being ignored by her family. B. She does not regret having made the de
The amount of heat involved in the synthesis of 1 mole of a compound from its elements, with all substances in their standard states at 25°C, is called _____. A
A solid metal ball and a hollow plastic ball of the same external radius are released from rest in a large vacuum chamber. When each has fallen 1m, they both ha
A conflict is a struggle between forces in a story. True or False
The molecule that brings amino acids to the ribosomes to be assembled into proteins is .
What do elements in the same family generally have similar properties?
Why is the greenhouse effect important to life on earth
the second english civil war was also called the
Which word correctly completes this conversation? Fidel: ¿Te gusta esta guitarra? Alejandro: No, a mí me gusta ________ en la esquina de la habitación. A. ése
f(x) = x 2+ 6 and g(x) = 2x - 1 g[f(x)] =