eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP DESPERATE Renaissance painters were influenced by a shading technique known as chiaroscuro, first introduced by which of the following? A Byzantine
Is choosing 5 players to represent the team at a fundraiser a permutation or a combination? please explain
Which would a deist believe? A. It is through God that humans have natural rights to life and liberty. B. Surviving a disaster is a sign that God intervened. C.
what is longitude? what is latitude?
A person's liver is not secreting bile. This would result in which of the following? A. Lacteals are not able to absorb carbohydrates and proteins. B. Capillari
Determine the part of speech for the italicized word in the sentence below. The pink pig clapped (wildly). adverb interrogative noun adjective verb
what is 30% of ( ) equals 60, find the missing number. ALso if possible please provide your strategy for finding this awnser so I can use it in the future, i
who was responsible for the holocaust
Name the countries that border Nepal and Bhutan
is 4 m greater or less than 400 dm