karleighqueen karleighqueen
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

at the produce market, shaun bought 4 apples for $2.40, at this rate how much would 9 apples cost ?

Respuesta :

elligraceb
elligraceb elligraceb
  • 04-09-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

Divide $2.40 by 4

Then you would use the answer  .6 multiply that by 9

Finnally, you would get your answer of $

5.40

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this Spanish. It’s pretrite
PLEASE HELP ME ITS DUE SOON
(reply w the answer or get reported) Ty if you answer this​
why Auggie says “I suddenly realized that I was going to like school. No matter what.”? Explain.
Please help me I beg you, I don’t understand and no one wants to help
dave and sol-leks did not mind the change in leadership true or false​
What is dating? And, how has it changed over the years?
Biogeochemicals show pls nooo links or i will report how greenhouse gases increase global temperatures the cycling of essential nutrients through the food web e
A painting without its frame has a width 2.5 times its height, h, in inches. Its frame is 3 in. wide all along its perimeter. What is an expression for the area
Determining Components of an Exponential Function A doctor estimates that a particular patient is losing bone density at a rate of 3% annually. The patient curr