realmsrb realmsrb
  • 05-09-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa bought 15 pounds of sugar for $9.
How many pounds of sugar did she get per dollar?

Respuesta :

shriya98239
shriya98239 shriya98239
  • 05-09-2020

Answer:

1 1/3 pounds

Step-by-step explanation:

15/9 = 1 1/3

Hope this helps!

Answer Link
ropafadzonyadome
ropafadzonyadome ropafadzonyadome
  • 05-09-2020

Answer:

1.66pounds/$

Step-by-step explanation:

$9=15pounds

$1= less

1/9×15

=15÷9

=5÷3

=1.66pounds/$

Answer Link

Otras preguntas

Hydrogen fluoride reacts with ammonia in an acid-base reaction: HF (aq) + NH3 (aq) -->    a. Determine the products made by completing the reaction above.
helppp nowww plssss!!!
What factors influence the delivery systems of healthcare? In your answer, specifically address how issues involving technology, epidemiology, bioethics, and so
What was the mistake the student made?
Which answer below uses a transitional word or phrase? A. My brother's flight was delayed; we went and bought pizza. B. Due to the fact that my brother's flight
The following results are for two independent samples taken from the two populations. Sample 1 Sample 2 n1 = 40 n2 = 50 x1 = 25.7 x2 = 22.8 σ1 = 5.3 σ2 = 6 (a)
BEGETA777777777777777777777777777777777777777777
Two similar polygons are shown below. Find the value of x and y.
anyone good at history????
here are the rest of my points because why not