niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

How does the characterization of Cyril contribute to the satire in "The Storyteller."? through his constant questions through his interest in animals through hi
Daston Company manufactures two products, Product F and Product G. The company expects to produce and sell 2,350 units of Product F and 2,250 units of Product G
!!!NO LINKS!!! NEED HELP DUE NOW!!!
Estimate the following product in scientific notation, and then select the best answer for the product's power of 10 (91x102) (3.3x1012) 2.7 14 15 27
If two supplementaryangles are in the ratio 2:3, find the angles.
Which number line shows the inequality n< - 1?
Right any phrases that indicate an action only happen once (there are five of them)
Excerpt from big data and math careers 31) Which statement best summarizes the central idea of the passage? A) Mathematical science occupations are in demand.
Which are core beliefs of Muslims? Check all that apply. O A. Muslims must be obedient to the pope. B. Muslims must declare their faith to Allah. I C. Muslims m
A put option that expires in six months with an exercise price of $45 sells for $2.34. The stock is currently priced at $48, and the risk-free rate is 3.5 perce