machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
In a parallelogram, one angle is 9 times the size of another. Find the measures of the angles.
what is the formula for a cylinder and a circle?
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
why do people join interest groups?
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8
Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) A. –184 B. –2 C. 2 D. 50