lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

I need to know steps to find the solution to the canal problem.
The diagram shows two charged objects, X and Y. Based on the field lines, what are the charges of the objects? A: X: positive Y: negative B: X: negative
Llena los espacios en blanco. Tus hermanos y tú son los _______ de tus padres.
solve for x Km/3-2x=4 The answers are below
SOMEONE HELP ASAPPPP!!!
Why did the pilgrims leave england to come to the new world?
If 9x+2y2−3z2=132 and 9y−2y2+3z2=867, then x+y = (A) 105 (B) 110 (C) 111 (D) 120 (E) 129 PLS HELP BIG YELLOW
Matt notices health insurance and an amount on his paycheck stub. This amount was subtracted from his pay. It is an example of a _____. -dividend -interest -tax
Why is the area of computer forensics important?
PLS HELP!!!!!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST IF 2 PEOPLE ANSWER Which of the following correctly defines translation? A.the making of a new DNA molecule by pairing o