mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

a square photo-display board is made up of 60 rows of 60 photos each.The area of each square photo is 4 square inches.How long is each side of the display board
What was Italy’s primary role in the WWII?a. It helped Germany in accomplishing its main objectivesb. It was helpful to Britainc. It caused problems for Japand.
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
Write equation in function form 4x+y=10
the student council president wants to find out the opinion of the students on the issue of school lunch options. The president sends out a survey to a random
What is the series equivalent of two 1000 W resistors in series?
what is the value for the expression -5+ 5
Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
What are the two largest ethnic groups in the united states today?