velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

In scienceclass the teacher measured 800 milligramns of an chemical.How manyn grams is it.
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
What is 9-4(2p-1)=45?
How many corners are in a rectangle and how many flat faces
How do I solve this equation? If 3t-7=5t then 6t=a 21b-7c-21d-42
George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a flea market, George sells 15% of
What does compris mean in French ???
What evidence in the declaration is there of religious faith? How do you think this religious faith influenced the ideals expressed in the declaration
Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat
how do I figure out what 5550/1000