weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

49/7 as a mixed number
find the LCM of (5x-9) and (3x 8)
When did Japan surrender? A. after the first atomic bomb was dropped B. the day the Soviet Union invaded Manchuria C. the day after Germany and Italy surrendere
Which sentence does not contain any errors in capitalization? a. Ricardo is planning a trip to Peru to hike in the Andes mountains. b. I could see the entire ci
The United States and the United Nations successfully restored peace in Somalia in the 1990s.
at Danielle's clothing boutique if an item does not sell for eigjt weeks she mark it down by 15%
At a summer camp, there are 40 boys out of 70 campers. What is the ratio of boys to campers written as a fraction in simplest form?
How to get rid of HIV and Aids?
if a b and C are integers greater than 1 and if ab=21 and bc=39 which of the following must be true?
Which of the following was NOT an event leading up to the American Revolution? A. Boston Massacre B. French and Indian War C. British taxation policies D. War o