bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

primary structure of monocot and dicot shoot and more information and explanation about it​
Which coordinate divides the directed line segment from −10 at J to 23 at K in the ratio of 2 to 1? 1 11 12
With approximately ____________ of U.S. dollars abroad (outside the country), the American banking system is truly global in nature..
Suppose New York wants to build a new facility to replace Madison Square Garden. Assume that the cost of building a new arena in midtown Manhattan is $2 billion
35 out of 120 red-beaked wombats nest in trees, while 78 out of 99 purple-tongued wombats nest in trees. Do the two species show differences in their tree nesti
The Black Codes passed in a number of southern states after the Civil War were intended to
Which of the following inputs is normally considered to be variable in the short run? Select one: a. Money b. Capital c. Labor d. Time
A car of mass 900 kg is traveling at 20 m/s when the brakes are applied. The car then comes to a complete stop in 5 s. What is the average power that the brakes
Imagine visiting a foreign nation and having to resolve a minor issue with your passport and travel plans. If someone told you that you had to travel five hours
Distinguish between major classes of biomolecules, proteins, lipids, carbohydrates, nucleic acids?