Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

Which one of these fibers doesn't shrink when wet? A. Wool B. Linen C. Cotton D. Silk
Strengths and weaknesses of the Articles of Confederation? Strengths and weaknesses of the Articles of Confederation? I need ALL of the strengths AND weaknesses
how did Denmark Vesey fight slavery?
what type of relationship involves people who don't share the same status
Four of the five choices listed below are characteristic of meiosis. Select the exception? involves two divisions reduces the number of chromosomes results in p
Jose asks his friends to guess the higher of two grades he received on his math tests. He gives them two hints. The difference of the two grades is 16. The sum
people often cut down trees to plant crop, such as sugar. The _____industry is often blamed for increased deforestation because it depends on the cultivation of
The area where rock layers first move along a fault is the _____ of an earthquake.
PLEASE HELP! Containment during the Cold War? I am doing a project and I need some help. I need to know about Containment during the Cold War. I need to know th
A square can be changed into a rectangle by increasing the width by 3 units. Which expression represents the area of the rectangle in square units? (A) x^2+8x+1