emajenreddy02
emajenreddy02 emajenreddy02
  • 04-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy : Brand X green beans costing 1.49 for 8 oz or Brand Z that costs 2.12 for 12 oz ?​

Respuesta :

raerose
raerose raerose
  • 04-10-2020
Brand Z is the better buy
Answer Link
zarampa
zarampa zarampa
  • 04-10-2020

Answer:

The better buy is:

$2.12 for 12 oz.

Step-by-step explanation:

$1.49 / 8oz = $0.18625/1oz

$2.12 / 12oz = 0.17667/oz

0.17667 < 0.18625

then:

the better buy is:

$2.12 for 12 oz

Answer Link

Otras preguntas

600 is 5/9 of what number
Multiply the equation (t-7)^3
Ask Elena if she is interested in learning how to knit.
_+_+_=30 (1,3,5,7,9,11,13,15)
What did leaders of Rhode Island believe would happen to religion if church and state were connected? A. Religion would grow at an alarming rate. B. Religion wo
What is the formula for phosphorus pentafluoride?
what is the estimate of the sum of 6/10 + 7/12
Why did the states feel that they needed a central government
I really need help with these three questions PLUS 32 PONITS NaOH + HCl → NaCl + H2O 1.State, in words, what is happening in the equation. (Example for a d
The 1689 document that guaranteed English citizens the right to petition the monarch is known as? A. The petition of right B. the manga carta C. English Bill o