jackielopezdominguez jackielopezdominguez
  • 04-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 gallons of milk costs $12, how much should 1 pint cost?

Respuesta :

maxlarson
maxlarson maxlarson
  • 04-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon so divide 12 and 8 to find the cost of 1 pint

Reduce the expression, if possible, by cancelling the common factors.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone pls help me pls
Which of these is a physical property?
_____ things that can be seen, felt, heard, tasted, or smelled adjectives abstract nouns article pronouns tense concrete nouns
Cells can use the glucose directly, without breaking it down, to carry out cellular processes. True or False?
[tex]\sf4x+3x=-21[/tex]
Help mePlease do all​
Help help help help help
Order the numbers from least to greatest A.1.81. B.2. C.1.511 D.1.799. ​
Find the measures of the unknown interior angle and the marked exterior angle in the triangle shown. A. 72° and 132° B. 52° and 118° C. 36° and 143° D. 44° and
5 + 42 – 3(7) + 32 what would the answer be