beba59559 beba59559
  • 05-10-2020
  • Mathematics
contestada

Laney bought a set of 20 markers for six dollars what is the cost of one marker

Respuesta :

Dey99
Dey99 Dey99
  • 05-10-2020
To find the cost for 1 marker u have to divide 20 by 6. 20/6 is around $0.3. So 30c for one marker
Answer Link

Otras preguntas

which inequality is equivalent to 7x-2y>8? y>7/2x+8 y>-2/7x+8/7 y<7/2x-4 y<-2/7x-4/7
Text’s genre is determined by the __________. length of the piece of writing time period of the writing author’s reputation and bias traits it has in common wit
A restaurant sells 1,725 pounds of spaghetti and 925 pounds of linguini every month. After 9 months, how many pounds of pasta does the restaurant sell?
root word of inhospitable
some chemicals that are used to stop bug infestations do not kill the insects. instead, they keep insects from developing past the larva stage. explain how prev
Describe two examples of how changes to the railroad helped American industries to grow.
teaching someone how to solve algebra problems combines working with
What was the significance of the Supreme Court's ruling in the Marbury vs. Madison case? A) The ruling determined that Congress could act against the president
whats the percent increase from 20 students to 30 students rounded to the nearest percent
What is 33/7 divided by 1 13/14