tebellchar22 tebellchar22
  • 05-10-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 16 cents?

Respuesta :

mchase25
mchase25 mchase25
  • 05-10-2020

Answer:

4 inches

Step-by-step explanation:

of 11 inches of wire costs 44 cents, then 1 inch of wire costs 4 cents because 44 cents ÷ 11 inches = 4 cents per inch. (44 ÷ 11 = 4)

So, if 1 inch is 4 cents, 16 cents is 4 inches because 16 ÷ 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

How did the Industrial Revolution bring changes to the landscape of Europe? A. Towns and cities grew quickly. B. Farms increased in size. C. People mo
what early river civilization does the chart describe?
Why does California have the most seats in the house?
During the Gilded Age, reform laws regarding the government regulation of business were extremely effective. somewhat effective. effective most of the time.
according to the transcendentalists, what should people do in order to make society better? a. study in the best universities b. try to improve their own lives
who is the author of “the minister’s black veil”
what,s the best definition of the term paraphrase
why is it important to start at the zero mark of a ruler/meterstick + triple beam balance when making measurements? please help me
why do governments intercode in the market
Which of the following is the best example of a check on presidential power? A. the Supreme Court finding a law unconstitutional B. the Senate voting to pass a