Rosa believes she can use a division expression to find the cost per pound of ground beef when 1 pound sells for $4. Which statement best explains why Rosa is correct or incorrect? Rosa is correct in using a division expression because the term "per" implies the quotient of the quantities before and after that word. Rosa is correct in using a division expression because the cost per pound should be less than $4. Rosa is incorrect in using a division expression because "cost per pound" refers to the product of the price and weight. Rosa is incorrect in using a division expression because the cost per pound must be an integer.

Respuesta :

Answer:

Rosa is correct in using a division expression because the term "per" implies the quotient of the quantities before and after that word.

Step-by-step explanation:

Given that

1 pound of ground beef sells for $4.

To find the cost per pound:

We need to divide the cost with the number of pounds.

i.e.

[tex]\text{Cost per pound = }\dfrac{\text{Total Cost}}{\text{Number of pounds}}[/tex]

If 'Number of pounds' = 1, then cost per pound = Total Cost

Therefore, the above division expression can be used to find the Cost pound.

Putting the values given to find the 'Cost per pound':

[tex]\text{Cost per pound = }\dfrac{\$4}{1} = \$4[/tex]

Therefore, Rosa's belief is correct that, a division expression can be used.

The correct answer is:

Rosa is correct in using a division expression because the term "per" implies the quotient of the quantities before and after that word.

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I got a 100