jisaac19 jisaac19
  • 05-10-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.79 per pound. What is the cost of 5.3 lb of apples set up as a conversion?

Respuesta :

zaviondydell56
zaviondydell56 zaviondydell56
  • 05-10-2020

Answer:

the answer is 4.187

Step-by-step explanation:

you have to multiply the .79 times 5.3

Answer Link

Otras preguntas

Which word best completes the sentence? The record producer is____. A)he B)Him
What type of link is used to call this file?
Guys help me I need help what is 5/6 divided 1/2
Estimate the quantity of soil to be excavated from the borrow pit​
find r 3(r - 7 ) = 4(2 - 2r) + 4
What is an example to prove that free press is important​
Use dimensional analysis to convert the width of a bedroom to feet if it measures 132 inches.
¿ A quién vas a dar la llaves de la habitación? A. Los boy a dar la llaves de la habitación B. Las got a dar las llaves de la habitación C. Les boy a dar las l
Which statement best describes a watershed?A. It is the depositing of sediments at the mouth of a river.B. It is the widest part of a river, where the most eros
Which of the following is right ?