Eskimo21
Eskimo21 Eskimo21
  • 05-10-2020
  • Business
contestada

If 135 TV's are sold and cost $275 to produce and is priced at $250, what is the profit/loss?

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 05-10-2020

Answer:

$25

Explanation:

The production cost is $275.

The selling price is $250

The loss/profit will be: Selling price minus cost price

=$250 - $275

=  -$25

A loss of $25.

If this is the cost for all the 135 TVs, then the loss is only $25.

N:B

If the costs are for one TV, then the loss will be $25 x 135=$3,375

Answer Link

Otras preguntas

Best Company sells personalized mugs for $18 each plus a fixed fee of $26 for shipping and handling for the entire order. The Cup Expert Company sells personali
Deedee Katz, a computer programmer, earns a regular hourly rate of $32.25 and time-and-a-half when she works overtime. In a typical week, she works 40 regular h
manny has a board that is 7/8 of a ft long. he cut in half. what is the length of the two sections
A string attached to an airborne kite was maintained at an angle of 40.0 with the ground. if 120m of string was reeled in to return the kite back to the ground.
which incidents in the story help you infer that ted is determined?
Writing work/road work
Cassie has a wood board that is 3434 foot long. She wants to cut the board into pieces that are 1818 foot long. Which expression will help Cassie find how many
The shipment of clay ______ arrived yesterday 1- Had 2- Has
In the diagram, △ABC ≅ △WRS. What is the perimeter of △WRS?
How many finished goods units should be produced during the quarter?